דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

האם ביטול גורף של תמריץ עבור השכלה אקדמית במשטרה, הוא סביר ומפלה?

תעא (י-ם) 2529/09  רן שושני נ' מדינת ישראל

 

התובעים, חוקרי מיעוטים במשטרה בעלי תארים במזרחנות, מבקשים הכרה בהשכלתם האקדמית כישימה בשירותם, עליה הם זכאים לקבל תמריץ של 20% במשכורתם. לטענתם, אי ההכרה בתואר שלהם ככזה, נעשתה שלא כדין, בחוסר סבירות קיצוני ותוך הפליה אל מול שוטרים אחרים ועמיתיהם בצה"ל.

 

בית המשפט דחה את התביעה ופסק כי, התובעים לא הצליחו להוכיח בתביעתם כי התמריץ המיוחל, צריך היה להשתלם בשכרם החל ממועד גיוסם / קבלת התואר. התובעים גם לא הניחו את היסודות הראייתיים לטענה בדבר חוסר סבירות בקבלת ההחלטות בעניין התמריץ ולטענת האפליה. יחסי העבודה בין המדינה לבין השוטרים הם ייחודיים, ומאופיינים בחד צדדיות. שיקול הדעת בכל הנוגע לשכר ולתנאי העבודה הוא של המדינה, ותנאי העסקתם אינם תוצאה של הסכם. המדינה מוסמכת לפעול לשינוי השכר ותנאי העבודה של השוטרים, כל עוד שינויים אלו הוגנים וסבירים בהתאם לנסיבות. הסמכות החד-צדדית של המדינה, הוגבלה במידת מה בהחלטת ממשלה שבה נקבע כי, שכר המשרתים במשטרת ישראל יושווה לשכר משרתי הקבע בצה"ל. כמו-כן הוקמה וועדת מעקב המורכבת מנציג נציבות שירות המדינה, נציג משרד האוצר ונציג משרד הפנים, שקובעת את אופן התאמת שכר המשרתים במשטרת ישראל לשכר אנשי הקבע בצה"ל. מכיוון שהתובעים התגייסו למשטרה לאחר ששונה חוק התמריץ הגורף, והתואר שלהם לא הוכר כישים בין 1999-2008, דחה בית המשפט את טענתם.

 

בית המשפט דחה גם את הטענה לחוסר סבירות קיצוני והפליה וקבע כי, בהחלטה לבטל את התמריץ, פעלה המדינה במסגרת סמכותה. השתלשלות העניינים במשטרה תואמת את פעולותיו של צה"ל בנושא. יתרה מזאת, נמצא כי יישום החלטת הממשלה עם השוטרים, נעשתה האופן מיטבי ביחס לנגדים, שכן התמריץ בוטל באופן גורף בצה"ל, בעוד במשטרה נקבעה רשימה מצומצמת של תארים המזכים בתמריץ. יחד עם זאת, טרח בית המשפט לציין, כי הצטיירה בפניו תמונה של חוסר עקביות וסדר בעניין נהלים והנחיות בנושא תוספות שכר, תגמולים והטבות למשתים במשטרת ישראל.ראוי, כי המדינה תדאג לבהירות הנהלים והתוספות השונות המשולמות לשוטרים, על-מנת לקבוע מצבים של תחושת קיפוח, או אי בהירות.

 

ניתן ביום [05.02.2014]


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ