דלג על הניווט.

עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

האם עובד קבלן יכול לדרוש קבלת זכויות סוציאליות כפי שמופיעות בהסכם העבודה הקיבוצי?

סעש (בש) 54740-06-12 טל נסטר נ' אפריקה ישראל תיירות ונופש בע"מ

 

התובעת, הגישה תביעה בסכום של 382,803 ₪ נגד חברת אפריקה ישראל המפעילה את מלון הולידיי אין ים המלח, לקבלת זכויות סוציאליות עבור תקופת עבודתה משנת 2003 עד 2012.  במסגרת תפקידה במלון, ביצעה התובעת טיפולי בוץ ופילינג לאורחי המלון. בתחילת ההתקשרות בין הצדדים הוסכם כי הנתבעת תעבוד כקבלן תמורת חשבוניות. בשנת 2006 הוצע לתובעת להיקלט כעובדת שכירה של המלון, אולם היא סירבה מאחר שלטענתה שכרה היה אמור לרדת בצורה משמעותית. לטענת המלון, לא התקיימו יחסי עובד ומעביד בינה לבין התובעת לכן אין התובעת זכאית לתשלום הרכיבים הנתבעים על ידה.

 

בית המשפט קיבל את התביעה באופן חלקי וקבע כי על יחסי הצדדים חל הסכם עבודה קיבוצי כללי בענף המלונאות. הלכה פסוקה היא שמעמדו של מועסק נקבע על-פי המאפיינים של מערכת היחסים בין הצדדים מבחינה מהותית ולא על פי המוסכם בין הצדדים, או הכינוי שנתנו למערכת היחסים ביניהם. התובעת עבדה במסגרת הספא השייך למלון ומפורסם כשירות המוצע ללקוחותיו. התובעת השתלבה בספא וביצעה את אותה עבודה שביצעו עובדי ספא אחרים, ביניהם השכירים. מחירי הטיפולים וההנחות שניתנו ללקוחות, נקבעו עבורה מבלי שהיתה לה אפשרות לסרב לבצעם. על-כן, מצא בית המשפט כי בין התובעת למלון התקיימו יחסי עובד ומעביד ואין בחתימת התובעת על ההסכם בו נרשם כי היא תשמש כקבלן עצמאי כדי ללמד שהיא היתה קבלן עצמאי.

 

העובדה שבשנת 2006 הוצע לתובעת לעבור למסלול של עובדת שכירה, מחזקת את טענת התובעת  כי מבחינה מהותית התקיימו יחסי עובד ומעביד בין הצדדים. השכר שהוצע לתובעת היה נמוך בצורה משמעותית מהשכר אותו קיבלה במשך 3 שנים ולכן סירובה לשנות לרעה את תנאי עבודתה אינו מראה על חוסר תום-לב.

 

בית המשפט פסק כי על המלון לשלם לנתבעת סכום של כ-113000 ₪ עבור פיצויי פיטורים, אי-הפרשה למבטחים, אי הפרשה לקרן השתלמות ושכר עבודה מינואר ועד מאי 2012. התביעה עבור גמול שעות נוספות, גמול עבודה במנוחה השבועית, דמי הבראה, דמי חגים ופדיון חופשה נדחתה, כיוון שקיים פער בין השכר שקיבלה במשך השנים,  לבין זה הקבוע בהסכם הקיבוצי, ולכן ניתן לראות בפער זה זכויות סוציאליות מגולמות. 

 

ניתן ביום [19.04.2014]פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ