דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

בית הדין הכריע בסכסוך עבודה קיבוצי: יותר השימוש בשעון נוכחות ביומטרי

ס"ק 49718-11-12 עיריית קלנסווה נ' הסתדרות העובדים הכללית החדשה.

 

עיריית קלנסווה, פנתה לבית הדין האזורי לענייני עבודה בבקשה להכריע בסכסוך עבודה קיבוצי הנוגע בשאלה, האם ניתן לחייב את העובדים להחתים שעון נוכחות באמצעות טביעת אצבע. לטענת העירייה, ההחלטה להנהיג דיווח נוכחות ביומטרי, התקבלה בעקבות אי סדרים וחשדות לאי התייצבות מסיבית של עובדים לעבודה ולהחתמת כרטיסי עמיתים באופן שגרתי. ההחלטה נתקבלה בעצה אחת עם הגורמים המוסכמים בעירייה, יועציה המשפטיים והחשב המלווה מטעם משרד הפנים. לטענת העירייה, שיטת דיווח הנוכחות, הנה עניין אדמיניסטרטיבי, ולנציגות העובדים אין זכות להתערב בה. הדיווח הביומטרי הוא לגיטימי, מדויק ואין מדובר באמצעי פולשני שיש בו כדי לפגוע בזכויות העובד לפרטיות ואינו עומד בניגוד להוראת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

יו"ר ועד העובדים והסתדרות העובדים החדשה, מתנגדים התנגדות עקרונית לנטילת טביעות אצבע בכפייה מהעובדים במטרה להכניסם למאגר ביומטרי. המעבר לטביעת אצבע, הופך באופן אוטומטי את עובדי הרשויות המקומיות לחשודים. בנוסף, שינוי שיטת דיווח הנוכחות נעשה באופן חד צדדי המנוגד להלכה, לחובות תום הלב ולחובה לנהל מו"מ. הזכות הנתונה למעסיק לנהל את עסקו, אינה מקנה לו את הכוח לפעול באופן שרירותי. חובה עליו להיוועץ בנציגות העובדים ולנהל מו"מ כפי שמתחייב מהדין, מההסכמים בין הצדדים וממערכת יחסי העבודה הקיבוציים שביניהם. כמו-כן, טענו העובדים, כי מהלך זה אינה מעוגן בחוקי מדינת ישראל, שכן חוק היסוד עיגן את זכותו של אדם לפרטיות, קבע את זכותו של אדם לשמירת חייו, גופו וכבודו ואסר על פגיעה בהם. זכות זו פורשה בין היתר כזכות לאוטונומיה גופנית. נטילת אמצעי זיהוי ביומטרי פוגעת בזכויות אלו ופוגעת בכבוד האדם.

 

בית הדין קיבל את הבקשה וקבע כי העירייה רשאית לבצע רישום נוכחות באמצעות שעון נוכחות ביומטרי, ללא היוועצות בנציגות העובדים. טביעת האצבע הנלקחת מהעובדים מתורגמת לתבנית מאפיינים המשויכת בתוך המערכת לעובד מסוים, ממנה לא ניתן לשחזר את הטביעה המקורית. טביעת האצבע, משמשת אמצעי זיהוי אישי אשר אינו ניתן להעברה בין עובד אחד למשנהו, ואין משמעותה כי העירייה רואה או מתייחסת לעובדיה, כעבריינים. הטביעה לא יכולה לשמש לצורך חקירה פלילית וודאי לא לצורך הרשעה. מהימנות דיווחי הנוכחות של עובדי ציבור, לצורך תשלום משכורתם מקופת המדינה, חשובה ביותר ואין להקל בה ראש. עקרון השמירה על כספי הציבור מחייב את המסקנה כי יש לאפשר לרשויות המדינה לפקח על שעות עבודתם של עובדיה באופן מיטבי ולא להגבילה בעשותה כן, אלא ככל שהדבר מהווה פגיעה מהותית בזכויות העובדים.

 

ניתן ביום [23.02.14]


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ