דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

בית הדין הכריע בסכסוך ארגוני- ארגון העיתונאים ייצג מעתה את עיתונאי ידיעות אחרונות

סב"א (ארצי) ארגון העיתונאים בישראל - הסתדרות העובדים הכללית החדשה נ, אגודת העיתונאים

 

בית המשפט התבקש לקחת צד בסכסוך אירגוני שבין ארגון העיתונאים בישראל- הסתדרות העובדים הכללית החדשה, לבין אגודת העיתונאים בת"א, ולהכריע מי ארגון העובדים המייצג של עובדי עיתון ידיעות אחרונות. אגודת העיתונאים בתל אביב, הפועלת משנת 1934, פעלה בקרב העיתונאים המועסקים בידיעות אחרונות. ארגון העיתונאים בישראל, שהוקם בשנת 2012 ע"י ההסתדרות, פנה ביולי 2013 למנכ"ל ידיעות אחרונות והוגיע על יציגותו בקרב העיתונאים המועסקים אצלה, לאחר שצירף לשורותיו למעלה משליש מהם. בתגובה, הודיעה הנהלת ידיעות אחרונות לארגון העיתונאים, כי מבחינתה ארגון העובדים היציג הוא אגודת העיתונאים.

 

ארגון העיתונאים הגיש את בקשת הצד בה נטען כי בידיעות אחרונות מועסקים כ-500 עיתונאים, ועד מועד הגשת בקשת הצד מטעמו, הצליח לצרף לשורותיו כ-186 עובדים. פעילות הארגון החלה על רקע דעיכת יחסי העבודה הקיבוציים בעיתון, לאחר שפחות מ-6% מהעיתונאים הועסקו במסגרת הסכם קיבוצי, יתר העיתונאים החדשים מועסקים בחוזים אישיים.

 

בתגובה טענה אגודת העיתונאים כי היא ארגון העובדים היציג בקרב עיתונאי ידיעות אחרונות. למרות העובדה שמספר חבריה עומד על כ-50 עיתונאים בלבד, היא נציגת העובדים. כיוון שהיא חתומה על כלל ההסכמים הקיבוציים בידיעות אחרונות, וכן נוכח ניהולו של מו"מ לצורך הגעה להסכם קיבוצי "היסטורי", שלטענת האגודה עתיד לכלול אל כלל העיתונאים. כמו-כן, הודעת היציגות של הארגון לא עומדת בתנאי הפסיקה, שכן לא הועברה מעולם רשימת המצטרפים לארגון, או טפסי הצטרפות.  בנוסף, אין לארגון תקנון, החברים בו אינם משלמים דמי חבר, אין כללים לקליטת חברים חדשים, הנהלה נבחרת ומעולם לא התקיימו בו בחירות. לסיום טענה האגודה כי הארגון מפר הסכם שיתוף פעולה שנחתם בין ההסתדרות לאיגוד הארצי של עיתונאי ישראל ביום 5.12.1991.

 

בית הדין קיבל את בקשת הצד של ארגון העיתונאים והכיר בו כארגון העובדים היציג בקרב עיתונאי ידיעות אחרונות. חוק הסכמים קיבוציים קובע כי ארגון יציג של עובדים לעניין הסכם קיבוצי, הוא ארגון שעם חבריו נמנה המספר הגדול ביותר של עובדים, ולא פחות משליש העובדים עליהם יחול ההסכם. ע"פ מספר החברים הרשומים בה, לא היתה מוסמכת האגודה לחתום על הסכמים קיבוציים מול ידיעות אחרונות, כארגון יציג. בית הדין הוסיף כי מקום עבודה, בו רק על אחוזים ספורים מהעובדים חל "הסכם קיבוצי", וכ-90% מעובדיו עובדים בחוזים אישיים, לא יכול להיחשב כמקום עבודה מאורגן. בית הדין מצא לנכון לציין כי, קשה להשתחרר מהרושם שידיעות אחרונות והאגודה, מתוך ידיעה מראש כי האגודה איננה ארגון יציג במקום העבודה, העלו את טענת קיום משא ומתן ביניהן, לא על מנת לקדם הסכם קיבוצי בין ארגון עובדים יציג למעסיק, אלא על מנת למנוע, לאור כלל המניעות ההלכתית, מבעד ארגון עובדים שהצטייר בעיניהם כארגון יציג, להפוך לכזה.

 

ניתן ביום [12.03.2014]

 


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ