דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

האם תפקידי הגזבר והמהנדס ברשות מקומית, יכולים להיות מאוישים ע"י קרובי משפחה?

ע"ע 4477-05-12 מדינת ישראל נ' אנואר עבד אלחמיד מטר

 

המשיב, נבחר למשרת גזבר במכרז, שפרסמה המועצה המקומית עין מאהל. בשל קרבתו המשפחתית למהנדס המועצה, החליטה ועדת מנהל השירות למועצות המקומיות והאזוריות במשרד הפנים לפסול את מועמדותו. ערעור שהגיש על ההחלטה, בבית הדין האזורי התקבלה ונמצא כי זכה במשרתו כדין. המדינה, ערערה על הפסיקה בטענה כי אין לאשר את מינויו של המשיב לתפקיד גזבר במועצה.  

 

לטענת המדינה, האיסור להעסיק קרוב משפחה, אינו נובע רק מההוראות הספציפיות לצו נוהל קבלת עובדים לעבודה, אלא גם מהעיקרון הכללי שאוסר על רשות מנהלית להגיע למצב של ניגוד עניינים. תפקידי מהנדס וגזבר, הם שני תפקידים סטטוטוריים שממלאים פונקציות מהותיות מליבת העשייה של הרשות המקומית. קיימת מידה לא מבוטלת של השקה ושיתוף פעולה בין שתי הפונקציות, עם סוג של יחסי כפיפות, במובן הרחב של המושג. מכיוון שכך, החלטת ועדת מנהל השירות הייתה סבירה, ניתנה בסמכות ואף הייתה מתחייבת בנסיבות העניין, שעה שמתקיים ניגוד עניינים ממשי שלא ניתן להסדרה בדרך אחרת. 

 

בית המשפט קיבל את הערעור וקבע כי, טוהר המידות בשירות הציבורי הוא מאבני היסוד של תקינות השירות הציבורי, והכלל המנחה להתנהלותו. במקום שיש חשש או ספק לניגוד אינטרסים בהעסקתם של קרובי משפחה, באותו מקום עבודה בשירות הציבורי, העלול חלילה להביא לפגיעה בטוהר המידות, יש לשים גדר שתמנע אפשרות לפגיעה בטוהר המידות. תפקיד הגזבר מהווה סוג של מטרייה החולשת על המחלקות השונות של הרשות בכל הנוגע לעניינים התקציביים והכספיים, דבר שיוצר סוג של יחסי כפיפות, במובן של זיקה, בינו לבין מנהלי המחלקות השונות ברשות. די בתמיכה של הגזבר במהנדס, בשל קרבתו המשפחתית, כדי להעמידו במצב משופר מהרגיל. נקודת מוצא זו היא שמובילה למסקנה שיש למנוע העסקה ברשות של מהנדס הרשות והגזבר, שהם קרובי משפחה כדי למנוע אפשרות ממשית של ניגוד אינטרסים.

 

ניתן ביום [18.03.2014]


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ