דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

האם השב"ס הפלה לרעה קצין בעל מוגבלות שנגרמה לו במסגרת עבודתו, ומנע את קידומו?

בג"ץ 6069/10 רמי מחמלי נ' שרות בתי הסוהר

 

עתירתו של קצין טכנולוגיות בדרגת כאלי, המועסק בכלא מגידו משנת 1995 ע"י שרות בתי הסוהר (שב"ס). לטענתו, השב"ס נמנע מקידומו בתפקיד ובדרגה בגלל מוגבלותו הרפואית, בניגוד לדין ובניגוד להבטחה מנהלית שניתנה לו לטענתו, ע"י מפקד גוש מרכז בשירות בתי הסוהר דאז. 

 

בשנת 2003 אושפז כלאי מחמלי ביחידה לטיפול נמרץ לב, שם אובחן כחולה בדלקת קרום הלב. חוות הדעת הרפואית שקיבל, קבעה כי "קיימת סבירות גבוהה של קשר נסיבתי בין תנאי העבודה להדבקות במחלה". ועדה רפואית של השב"ס החליטה לצמצם את משרתו וקבעה כי יעבוד 6 שעות ביום באופן קבוע. לטענתו, החל משנת 2003, הוא פנה לעיתים קרובות למפקדיו, בבקשות להשתבץ לתפקיד חדש בשב"ס, על-מנת שיוכל להתקדם בדרגתו. לטענתו, הסיבה הרשמית לדחייתו החוזרת, נעוצה בהיקף המשרה שלו שאינו מאפשר לו למלא משרות ניהול, דבר שלא היווה בעיה מעולם לאורך השנים, מה גם שמירב מכתבי ההערכה שקיבל, ניתנו לו בשנים אלו. החלטותיהם של גורמי השב"ס בעניינו, עומדות בניגוד לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ובניגוד להבטחה המנהלית  שניתנה לו.

   

לטענת השב"ס, הם פעלו בהתאם להוראות הדין בעניינו של כלאי מחמלי ולא פגעו בזכויותיו. השב"ס עושה כל מה שניתן, על מנת להשאיר בשירותו סוהרים שנפגעו, או חלו במהלך שירותם, בדרך של השמתם בתפקידים שיתאימו, במידת האפשר, למוגבלותם. אולם, אין לעובד בגוף בו קיימת היררכיה פיקודית, זכות קנויה להתקדם במקום העבודה, או זכות במשרה בכירה יותר. בהתאם לנוהל, הכלל הוא כי קידום בדרגת קצין בשב"ס מותנה בקיומו של תקן התואם לדרגת הכתף/מינוי של הקצין, אליה הוא מיועד להתקדם, כמו גם המלצת מפקד, חוות דעת חיוביות ועוד. לאור נתוניו, כלאי מחמלי מצוי במאגר הקצינים המועמדים לקידום. יחד עם זאת,  אי-קידומו אינו נגוע בהפליה פסולה, אלא באפשרויות קידום מצומצמות יחסית בתחום שבו הוא משרת, וכן בכשירותו לתפקידים אליהם ניגש, אל מול כישוריהם של סוהרים אחרים בתחום שירותו.

 

בית הדין קיבל את עתירתו של כלאי מחמלי באופן חלקי וקבע כי על המדינה חלה אחריות מוגברת, למניעת אפלייתם לרעה של אנשים עם מוגבלויות, על אחת כמה וכמה, כאשר מוגבלותם נוצרה באופן ישיר, עקב ובמהלך פעילותם בשירות המדינה, מכוח עקרונות בסיסיים של מוסר, צדק, יושר והגינות ביחסים שבין המדינה לבין הפרט. על המדינה חלה חובה מוסרית כלפי העובד, לביצוע ההתאמות ולקידומו במקום העבודה, כנגזר מסעיף 8 לחוק השוויון המטיל חובה לנקוט במדיניות של העדפה מתקנת ולקדם ייצוג הולם של אנשים המשתייכים לקבוצות שנחשבות באופן מסורתי ל"מוחלשות". אמנם, למי שעובד, או משרת בארגון היררכי, אין זכות קנויה להתקדם במקום עבודתו, או לקבל דרגה, אולם הציפייה של כל אדם להיות מקודם במקום עבודתו, בשכר, בדרגה, או בתפקיד, היא ציפייה סבירה. שאיפתו של כל עובד, כי כך אכן יקרה, לאחר שיצבור וותק וניסיון בארגון, היא טבעית ומובנת. בית הדין קבע כי קשה ליישב בין חוות הגעת החיוביות במיוחד, אותן קיבל כלאי מחמלי לאורך כל שנות עבודתו, לבין העובדה שכל ניסיונותיו משנת 2003 להתקדם לא צלחו, ופסק כי יקודם לדרגת רב כלאי אישית.

 

ניתן ביום [05.05.2014]

 


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ