דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

פיצויי הלנת פיצויי פיטורים של 50000 ₪ ו-10000 ₪ בגין עוגמת נפש לעובד שתנאי עבודתו הורעו

jpg

ס"ע 5816-01-12 שמעון חיים נהיר נ' איילון עמית ורפי בע"מ

 

בית דין אזורי לעבודה בירושלים בפני כב' השופט אייל אברהמי

 

התובע, דפס במקצועו, עבד בבית הדפוס על מכונת דפוס אופסט. בעקבות מעבר של בית הדפוס לשימוש במכונות דפוס דיגיטליות "אינדיגו" , עליהן לא עבד התובע, היקף שעותיו על מכונות הדפוס אופסט הלך ופחת ועל התובע הוטלו עבודות שונות בכריכיה ובמחסן. תכתובת בין העובד למנהלו שהחלה בעקבות הגשת מכתב מרופא תעסוקתי, הסתיימה בעזיבתו.

 

לטענת התובע, יש לראות את סיום עבודתו כהתפטרות על רקע הרעת תנאים המזכה בפיצויי פיטורים, או לחילופין כהתפטרות על רקע מצב בריאות לאור הוראות ס' 6 לחוק פיצוי פיטורים. לנוכח זאת, טוען התובע, כי יש לו זכאות לפיצויי פיטורים ולפיצויי הלנה וכך גם לתשלום חלף הודעה מוקדמת. כמו-כן טען שהוא זכאי לפיצוי בגין אי עריכת שימוע בטרם הורעו תנאי עבודתו.        

 

לטענת הנתבעת, התובע התפטר ואינו זכאי לפיצויי פיטורים. אכן נעשה שינוי במסגרת הפררוגטיבה של הנתבעת והוכנסה מכונת הדפוס הדיגיטלי, מכונת האינדיגו. המינון של עבודת התובע כדפס לעומת תפקידים אחרים בבית הדפוס, שאינם שונים במהותם, השתנה, אך לא היה בכך משום הרעת תנאים המזכה בפיצוי פיטורים.

 

בית הדין קיבל את תביעתו של הדפס וקבע, כי התובע התפטר בנסיבות של הרעת תנאים מוחשית ולפיכך, היה זכאי באופן ברור לתשלום פיצוי פיטורים, ע"פ סעיף 11 לחוק פיצוי פיטורים. הנתבעת במכתביה ניסתה ליצור מצג שקרי כאילו אין שינוי בעבודתו של הנתבע, וכי הציעה לו להמשיך לעבוד באותם תנאים. מדובר בדברים נבובים מהפה ולחוץ, שכל מטרתם לחמוק מהחובה לשלם פיצויי פיטורים. אמנם זכותו של מעביד, כחלק מהפררוגטיבה הניהולית שלו, לערוך שינוי במקום העבודה, להכניס מכונות ולשנות תהליכים. יחד עם זאת "במחיר עלותו" של שינוי זה, צריך המעביד לשאת. במקרה דנן ביקשה הנתבעת לשנות עבודת התובע כך שבמקום שהרוב המוחלט של עבודתו יהיה כדפס, נדרש הוא לבצע עבודות אחרות שהיו לה, שעיקרן עבודה פיזית. במקרה זה הואיל ומדובר בהרעה מוחשית של תנאי העבודה כאמור בסעיף 11 לחוק פיצויי פיטורים, רשאי היה התובע בנסיבות אלה, שלא להסכים לשינוי מהותי זה וזכאי היה להתפטר ולקבל פיצוי פיטורים. לנוכח כל זאת, קבע בית הדין, כי במקרה זה יש הצדקה לפסוק פיצויי הלנת פיצויי פיטורים על סך 50000 ₪, פיצוי משמעותי אשר ישקף את מורת רוח בית הדין מהתנהלות הנתבעת שניסתה ביודעין לחמוק מתשלום פיצויי פיטורים כדין. כמו-כן, פסק בית המשפט פיצויים בגין חוסר תום לב, אי עריכת שימוע ועוגמת נפש על-סך 10000 ₪.

 

 

ניתן ביום [24.08.2014]


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ