דלג על הניווט.
עוד עלינו »

מה אנחנו עושים?

משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מוביל בתחום דיני העבודה ומייצג תאגידים, ארגונים, חברות ציבוריות, רשויות מקומיות, ועדי עובדים, חברות היי-טק ועובדים בכירים. לייעוץ משפטי עם מנהל מחלקת דיני עבודה ניתן להתקשר לטלפון 03-6130875

 

 

עוד בפורום »

עכשיו בפורום

חיפושים נפוצים

הכנס מייל לקבלת עדכונים

עובדת שפוטרה לאחר חודשיים וחצי בשל הריונה, תפוצה בסכום של כ-90,000 ₪

jpg

פסק דין העוסק בשאלה, האם פוטרה התובעת, אשר עבדה בחברת עונות מודל במשך חודשיים וחצי, פוטרה כשבוע לאחר שהודיעה על דבר הריונה?

 

התובעת, החלה לעבוד בחברה לאחר הליך מיון ארוך בתפקיד של מנהלת אזור, במסגרתו הייתה אחראית על 17 חנויות של הרשת. טרם החלה לעבוד בחברה, חתמה על הסכם הקובע, כי שלושת החודשים הראשונים לעבודתה יהוו תקופת ניסיון/הכשרה. לאחר חודשיים, הודיעה התובעת למנהלה הישיר, כי היא בהריון והלה עדכן את מנכ"ל החברה, מר אבי יפת ז"ל. שבוע לאחר ההודעה, זומנה למשרדו של המנכ"ל. בשיחה זו, שהוקלטה ע"י התובעת, נאמר לה כי בשל אי העמידה ביעדי המכירות היא לא תוכל להמשיך בעבודתה ונמסר לה מכתב פיטורים.

 

לטענת התובעת, לא הייתה סיבה לפטרה והיא פוטרה מחמת הריונה. כבר בראיון העבודה נשאלה על ידי מר יפת ז"ל שאלות בנוגע לתכנון המשפחה. היא קיבלה לידיה אזור שהיה כושל קודם לתחילת עבודתה והיה ברור לשני הצדדים שייקח זמן עד לשיקומו. לא ניתנה לה הזדמנות להוכיח את יכולותיה ולשפר את מצב המכירות באזור ופיטוריה התרחשו חודש ושבוע לאחר שהחלה את תפקידה בפועל, לפני שהשלימה את תקופת הניסיון ולפני שעלה בידה ליישם את תכנית העבודה שהכינה. הטענות של החברה בנוגע לאי העמידה ביעדים, הועלו לראשונה בשיחת הפיטורין. חברת עונות הכחישה את טענותיה של מנהלת האזור וטענה, כי הסיבה היחידה להפסקת עבודת התובעת הייתה אי ביצוע התפקיד בהצלחה ואי העמידה במשימות שהוטלו עליה. לטענת החברה, האזור לא היה כושל אלא אזור מצליח שממוצע המכירות בו עלה על הממוצע הרשת. עוד הוסיפה החברה, כי מעולם לא הועלו שאלות הקשורות בתכנון המשפחה והריון התובעת לא היווה שיקול בהחלטת הפיטורין.

 

בית הדין קיבל את התביעה וקבע, כי הריונה של העובדת היווה שיקול בפיטוריה. לא ברור מדוע החליטה החברה, חרף הקשיים האובייקטיביים באזור שבניהול מנהלת הסניף, שהיו קיימים עוד לפני תחילת עבודתה לפטר את התובעת במועד בו פוטרה במקום לתת לה הזדמנות נאותה להוכיח את יכולותיה. לכך יש להוסיף את העובדה שמנהלת הסניף נשאלה בראיון העבודה לגבי תכניותיה לעתיד בנושא הורות והעובדה שבשיחת הפיטורין, מנכ"ל החברה מר יפת ז"ל התעקש להוכיח לתובעת כי הייתה בהיריון כבר במועד שבו נערך ריאיון העבודה, על-מנת להצביע על כך שההיריון היווה שיקול בעת ההחלטה על הפסקת עבודתה. בית הדין קבע, כי מכיוון שמדובר בפיטורים בחוסר תום לב, המהווים הפרה של חוזה העבודה בין הצדדים, זכאית התובעת לפיצוי שיעמיד אותה באותו מצב בו הייתה נמצאת אלמלא הפרה הנתבעת את חוזה העבודה. כמו-כן, יש נפסק לטובתה פיצוי בגין נזק לא ממוני, על-מנת להרתיע מעסיקים מהפרת חוק השוויון ומהפלייתן של נשים בשל הריונן, בסכום כולל של כ-90,000 ש"ח.

 

סע"ש 55016-06-12 עדי אראל נ' עונות מודל בע"מ 

ניתן ביום [23.11.2014] בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב יפו לפני כב' השופטת קרן כהן


פיצויי פיטורין | פיצויים | דיני עבודה | עורך דין דיני עבודה | עו"ד עבודה | פיטורין | הלנת שכר | אינדקס אתרים | מומלצים | בלוג

פותח ע"י  Interdate Logo אינטרדייט בע"מ