דמי הבראה

0
1648
דמי הבראה
מקור pixabay

כל עובד שצבר לפחות שנה אחת של ותק במקום העבודה שלו זכאי לדמי הבראה על פי חוק. דמי ההבראה משולמים רטרואקטיבית לאחר השלמת שנת העבודה. מדובר בתשלומים המשתתפים בהוצאות הבראה ונופש שהמעסיק מחויב להשתתף בהם אפילו אם בפועל העובד אינו ניצל את ימי החופשה שלו ו/או היה בפועל בחופשה או בבית הבראה במהלך שנת העבודה. דמי ההבראה מחושבים על פי הוותק של העובדים, היקף המשרה שלו ובהתאם לדמי ההבראה המקובלים לאותו יום במגזר הפרטי/הציבורי. 

מי זכאי לדמי הבראה?

כל עובד שהשלים לפחות שנה אחת של ותק במקום העבודה שלו יהיה זכאי לדמי הבראה, גם אם מדובר בעובד במשרה חלקית שמשך התקשרותו עם המעסיק עולה על שנה לפחות. עובד שפוטר ממש מעט זמן לפני שנתמלאה לו שנה ייחשב כאילו היה שנה שלימה במקום העבודה ויהיה זכאי לדמי הבראה ממעסיקו. גמלאים המקבלים פנסיה תקציבית גם כן יקבלו דמי הבראה למרות שמעשית העסקתם הסתיימה. 

מה גובה דמי הבראה וכמה מגיע לנו?

גובה דמי ההבראה במגזר הפרטי הוא 378 ₪ ליום ובמגזר הציבורי כ-429 ₪ ליום. גובה דמי ההבראה עשויים להשתנות מעת לעת. חישוב דמי ההבראה הוא בהתאם לוותק של העובד בעבודה, היקף המשרה שלו והמגזר שבו הוא עובד. על פי המגזר הפרטי:

  • עובד בעל ותק של שנה אחת בעבודה – יהיה זכאי ל5 ימים של דמי הבראה
  • שנים 2-3 – 6 ימי הבראה.
  • שנים 4 עד 10 – 7 ימי הבראה.
  • שנים 11-15 – 8 ימי הבראה.
  • שנים 16-19 – 9 ימי הבראה.
  • ותק של 20 שנה ומעלה – העובד יהיה זכאי ל10 ימי הבראה בשנה.

תשלום דמי ההבראה יהיה מחושב באופן יחסי להיקף המשרה שלו ובהתאם לכמות הימים שהוא זכאי לה. כך למשל עובד במשרה מלאה עם וותק על 3 שנים בעבודתו – יהיה זכאי ל6 ימי הבראה כפול 378 ₪ = 2,268 ₪. עובד בחצי משרה יקבל חצי מהסכום הזה. 

מה לגבי עובדים העובדים לפי שעה?

עובדים שעתיים המקבלים תשלום לפי כמות השעות שעבדו – כמות השעות שלהם מתחת לכמות השעות המינימלית בחוק הקובעת שמדובר במשרה מלאה, יחושבו באופן יחסי לכמות השעות שהעובד עבד. החל מאפריל 2018 נקבע בחוק שעובד העובד באופן קבוע מעל 42 שעות שבועיות הנו עובד הנחשב כעובד במשרה מלאה. במידה והוא עובד לדוגמה 20 שעות בשבוע, הנוסחה של התשלום היחסי שלו תהיה כזו:

מספר ימי ההבראה שהוא זכאי להם כפול שווי יום ההבראה המגיע לו כפול שעות העבודה שהוא עובד בשעות חלקי 42.

לדוגמה אותו אדם שעובד 20 שעות בשבוע ובהנחה שהוותק שלו 3 שנים במקום העבודה.

הוא זכאי ל6 ימי הבראה על פי הוותק, כפול 378 ₪ ליום הבראה (במגזר הפרטי), כפול 20 שעות שבועית שהוא עובד בממוצע לחלק 42 = 1,080 ₪. 

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן